MENU

Ben Kimim?

 

İçsel Doğum Doula Eğitimi ve Doğuma Hazırlık Rehberliği Eğitimi / Julia Steils Paçacıoğlu – Mart 2016 - Ocak 2017
 
 
Homeopati’ye Giriş ve Acil Remediler Kullanım Semineri  / Homeopati Derneği – Ocak 2016   
 
 
İstanbul Tıp Fakültesi İlkyardım Eğitim Merkezi İlkyardımcı Eğitimi / Uzm. Hem. Hanife Demir – Şubat 2016    
 
 
Homeopatik İlkyardım Semineri / Defne Duygu – Ağustos 2016   
 
 
Hamilelikte ve Doğumda Aromaterapi  / Jo Harris – Ağustos 2016
 
 

TÜLİN KUMBASAR

1974 yılında Amerikalı bir anne ve Türk bir babanın ikinci çocuğu olarak ABD’de dünyaya geldim. Annemin anlattığı kadarıyla dünyaya gelişim biraz erken, ama muhteşem bir zamanlamayla, çabucacık ve acısız olmuş. En büyük desteği babamdan görmüş. Ağabeyimi benden 4 sene önce dünyaya getirirken kullandığı, kullandıktan sonra da her gördüğü hamileye tavsiye ettiği Lamaze yöntemini beni doğururken de kullanmış.

 

Henüz bir çocukken doğum hikayemi annemden duyup da, üniversite çağında ilk kez kedimin doğumuna şahit olduğumda, aslında annemin kullandığı yöntemin, diğer memelilerin içgüdüsel olarak yaptığı bir metot olduğunu fark ettim. Ve yine aynı kedimin, yanımdaki erkeği miyavlayarak kovmasına ve sadece dişi olmam sebebiyle beni istemesine şahit oldum. Kedim orada doğum yaparken ben ne mi yaptım? Sadece yanında durdum ve ihtiyaç duyduğunu hissettiğimde onu sevdim.

 

2003 yılında oğlumu dünyaya getirirken, anestezi doktorumdan benzer bir ilgiyi ve şefkati gördüm. O ne muhteşem bir ses tonu, ne kadar güzel yönlendirmelerdi öyle! Hala bana söylediği sözler ve ses tonu kulaklarımda...

 

2012 yılında işyerimde bir arkadaşımın “Tülin, doula olsak ya?” teklifine, ilk kez “doula” terimini duymam karşısında “Doula da neymiş?” diye cevap vermem sanırım birçok kişiye göre çok da tuhaf bir tepki olmasa gerek. Tabii, araştırıp da doulanın ne olduğu karşısında etkilenmem çok da uzun sürmedi. Adeta büyülendim! Keşke 2009’da ikinci çocuğumu dünyaya getirirken doulayı duymuş olsaydım diye pek bir hayıflandım. Ama işte o gün, aslında kedimin doulası olduğumu, ilk çocuğumdaki anestezi uzmanının bir anlamda bana doulalık yaptığını fark ettim. Ve bu işin eğitimini alıp, doğum yapmakta olan annelerin doğumlarında destek olmayı istedim. Çok ama çok gönülden istedim.

 

Dönemin şartlarında imkansız gibi görünen bu isteğim, Ankara’daki işimi bırakıp da İstanbul’a taşınmamla birlikte gerçekleşti. Mart 2016’da İçsel Doğum’da başlayan eğitimimi Ocak 2017’de tamamladım. Artık bir doulayım ve anne adaylarına hamilelik dönemlerinde ve doğumlarında, hatta doğumdan sonra lohusalık dönemlerinde destek veriyorum ve yaptığım işle gurur duyuyorum.

HİZMETLERİM
DOĞUMA HAZIRLIK DESTEĞİ

Öncelikli amacım sizin ihtiyaç ve önceliklerinizi öğrenmek, herhangi bir kaygı ya da korkunuz varsa bunu bilmektir. Bu şekilde en iyi nasıl çalışabileceğimizi beraberce planlayabiliriz. Doulanız olarak, doğum öncesinde 2 kere sizinle buluşmayı planlıyorum. Ziyaretlerimden bir tanesi rutin doktor kontrollerinden birinde size eşlik etmek olacaktır. Böylece doktorunuzla tanışma imkanım da olacaktır. Tahmini doğum tarihinizin iki hafta öncesinde ve iki hafta sonrasına kadar sizin için hazır olarak bekleyeceğim.  
DOĞUM SIRASINDA DESTEK

Size kesintisiz olarak fiziksel, duygusal ve bilgisel destek vereceğim. İhtiyacınıza göre pozisyon değişiklikleri önermek, nefes tekniklerini hatırlatmak, masajla destek vermek, hastane prosedürleri hakkında bilgi vermek, eşinizin tercih ettiği oranda doğum sürecine katılmasını desteklemek, vs. Aile olarak sizin vereceğiniz kararları desteklemek ve bu süreci rahatlık ve huzur içinde geçirmenize yardım etmek en büyük amacım olacaktır. 
DOĞUM SONRASI DESTEK

Doğum paketine dahil lohusa hizmetlerim hemen doğumun sonrasında başlar. Genellikle doğum olduktan sonra yaklaşık bir-iki saat daha sizinle kalıyorum, ta ki kendinizi rahat hissettiğinizi görene ve ailecek kendi başınıza, sessiz ve özel anlar yaşamaya hazır olduğunuzu hissedene kadar. Doğumu takip eden ilk hafta içinde sizi bir kere ziyaret ediyor olacağım. Ayrıca, doğum paketine dahil olmayan lohusa doulası hizmeti de veriyorum.