MENU

Doula Nedir ?

 

DOULA – DOĞUM DESTEKÇİSİ NEDİR? 

“Doula” kelimesi Yunancadan gelmektedir ve “destek veren kadın” anlamına gelir. Günümüzde doulalar, doğumdan önce, doğumda ve lohusalıkta, anneye ve ailesine fiziksel, duygusal ve bilgisel destek vermektedir. Halk arasında kabul görmüş bir inanışa göre, birikimleriyle doğum sırasında anneye yol gösterip korkularıyla baş etmesine yardımcı olan destekçi bir kişinin varlığı anneyi rahatlatmaktadır. Bu destekçi kişi yeri geldiğinde annenin eşi, bir aile yakını ya da arkadaşı olabilmektedir. Doula ise, bu işin eğitimini alarak daha profesyonel uygulamalara dayandırarak destek verebilmektedir. 
 
Araştırmalar, doğumlarında destek alan kadınların doğumlarının daha kısa ve kolay olduğunu, sezaryen, forseps, vakum ve epizyotomi oranlarının azaldığını, ağrı kesicilere ihtiyacın azaldığını, bebeklerin daha sağlıklı olduklarını ve daha kolay emdiklerini ve doğum sonrasında ailelerin daha kolay bir geçiş dönemi yaşadıklarını göstermektedir. Tüm bunlarla birlikte, alınan destek sayesinde doğum tecrübesinin daha pozitif bir anı olarak algılandığı gözlenmiş, annenin kendi bedenini daha güçlü ve dayanıklı olarak gördüğü tespit edilmiştir. 
 
Doula, bir kadının bedenine ve kendi bebeğini dünyaya getirebilme yeteneğine inanır ve bunu desteklemek için rahatlatıcı pozisyonlar önerir, masaj yapar, meditasyon ve nefes teknikleri kullanır. Anneyi ve babayı cesaretlendirir. Annenin doğum ile ilgili kararlarını destekleyerek korumaya çalışır. Ebeveynlerin hastane prosedürlerini anlayabilmelerine yardımcı olur.
 

DOULA İLE EBE VEYA HEMŞİRE ARASINDAKİ FARK NEDİR?

Ebeler ve hemşireler, doğumun teknik tarafında uzman olmalarını sağlayan medikal eğitim alırlar. Doulanın medikal eğitimi olmadığı için, bebeğin kalp atışını dinlemez, muayene etmez ve ilaç vermez. Doulalar, hemşirelerin ve ebelerin yoğunlukları sebebiyle genellikle yeterli zaman ayıramadıkları gebeye kesintisiz fiziksel, duygusal ve bilgisel destek vermek için oradadırlar.


 

DOULA NE YAPAMAZ?

Doula anne-baba adına karar vermez. Ayrıca, herhangi bir prosedür için bir teklifte bulunmaz. Sadece annenin kararlarını destekler ve gerektiğinde ona doğum planını hatırlatır. Doula medikal prosedürler uygulamaz. Sağlık profesyonellerinin yaptığı işlere müdahale etmez. Doula sizin adınıza konuşmaz ama, şartlar el verdiğince, sesinizin duyulmasına yardımcı olur. 

HİZMETLERİM
DOĞUMA HAZIRLIK DESTEĞİ

Öncelikli amacım sizin ihtiyaç ve önceliklerinizi öğrenmek, herhangi bir kaygı ya da korkunuz varsa bunu bilmektir. Bu şekilde en iyi nasıl çalışabileceğimizi beraberce planlayabiliriz. Doulanız olarak, doğum öncesinde 2 kere sizinle buluşmayı planlıyorum. Ziyaretlerimden bir tanesi rutin doktor kontrollerinden birinde size eşlik etmek olacaktır. Böylece doktorunuzla tanışma imkanım da olacaktır. Tahmini doğum tarihinizin iki hafta öncesinde ve iki hafta sonrasına kadar sizin için hazır olarak bekleyeceğim.  
DOĞUM SIRASINDA DESTEK

Size kesintisiz olarak fiziksel, duygusal ve bilgisel destek vereceğim. İhtiyacınıza göre pozisyon değişiklikleri önermek, nefes tekniklerini hatırlatmak, masajla destek vermek, hastane prosedürleri hakkında bilgi vermek, eşinizin tercih ettiği oranda doğum sürecine katılmasını desteklemek, vs. Aile olarak sizin vereceğiniz kararları desteklemek ve bu süreci rahatlık ve huzur içinde geçirmenize yardım etmek en büyük amacım olacaktır. 
DOĞUM SONRASI DESTEK

Doğum paketine dahil lohusa hizmetlerim hemen doğumun sonrasında başlar. Genellikle doğum olduktan sonra yaklaşık bir-iki saat daha sizinle kalıyorum, ta ki kendinizi rahat hissettiğinizi görene ve ailecek kendi başınıza, sessiz ve özel anlar yaşamaya hazır olduğunuzu hissedene kadar. Doğumu takip eden ilk hafta içinde sizi bir kere ziyaret ediyor olacağım. Ayrıca, doğum paketine dahil olmayan lohusa doulası hizmeti de veriyorum.