MENU

DOULA – DOĞUM DESTEKÇİSİ NEDİR?


“Doula” kelimesi Yunancadan gelmektedir ve “destek veren kadın” anlamına gelir. Günümüzde doulalar, doğumdan önce, doğumda ve lohusalıkta, anneye ve ailesine fiziksel, duygusal ve bilgisel destek vermektedir. Halk arasında kabul görmüş bir inanışa göre, birikimleriyle doğum sırasında anneye yol gösterip korkularıyla baş etmesine yardımcı olan destekçi bir kişinin varlığı anneyi rahatlatmaktadır. Bu destekçi kişi yeri geldiğinde annenin eşi, bir aile yakını ya da arkadaşı olabilmektedir. Doula ise, bu işin eğitimini alarak daha profesyonel uygulamalara dayandırarak destek verebilmektedir. 

1974 yılında Amerikalı bir anne ve Türk bir babanın ikinci çocuğu olarak ABD’de dünyaya geldim. Annemin anlattığı kadarıyla dünyaya gelişim biraz erken, ama muhteşem bir zamanlamayla, çabucacık ve acısız olmuş.

HİZMETLERİM
DOĞUMA HAZIRLIK DESTEĞİ

Öncelikli amacım sizin ihtiyaç ve önceliklerinizi öğrenmek, herhangi bir kaygı ya da korkunuz varsa bunu bilmektir. Bu şekilde en iyi nasıl çalışabileceğimizi beraberce planlayabiliriz. Doulanız olarak, doğum öncesinde 2 kere sizinle buluşmayı planlıyorum. Ziyaretlerimden bir tanesi rutin doktor kontrollerinden birinde size eşlik etmek olacaktır. Böylece doktorunuzla tanışma imkanım da olacaktır. Tahmini doğum tarihinizin iki hafta öncesinde ve iki hafta sonrasına kadar sizin için hazır olarak bekleyeceğim.  
DOĞUM SIRASINDA DESTEK

Size kesintisiz olarak fiziksel, duygusal ve bilgisel destek vereceğim. İhtiyacınıza göre pozisyon değişiklikleri önermek, nefes tekniklerini hatırlatmak, masajla destek vermek, hastane prosedürleri hakkında bilgi vermek, eşinizin tercih ettiği oranda doğum sürecine katılmasını desteklemek, vs. Aile olarak sizin vereceğiniz kararları desteklemek ve bu süreci rahatlık ve huzur içinde geçirmenize yardım etmek en büyük amacım olacaktır. 
DOĞUM SONRASI DESTEK

Doğum paketine dahil lohusa hizmetlerim hemen doğumun sonrasında başlar. Genellikle doğum olduktan sonra yaklaşık bir-iki saat daha sizinle kalıyorum, ta ki kendinizi rahat hissettiğinizi görene ve ailecek kendi başınıza, sessiz ve özel anlar yaşamaya hazır olduğunuzu hissedene kadar. Doğumu takip eden ilk hafta içinde sizi bir kere ziyaret ediyor olacağım. Ayrıca, doğum paketine dahil olmayan lohusa doulası hizmeti de veriyorum.  


DOĞUM HİKAYELERİ

 • Heyecanla beklediğimiz o gün, her zaman şakasını yaptığımız üzere beklediğimizden erken gerçekleşti. Öyle ki 3 hafta önce işten ayrılma planım bile gerçekleşemedi ve ben neredeyse iş yerinde doğumumu gerçekleştiriyordum :) Yersiz ve önemsiz gördüğüm bir kanama sonrası doktorumdan görüş almak  üzere 36+6. günde bir Cuma günü öğleden sonrası kontrole gittik ve hiç beklemediğimiz bir şekilde doktorum doğumun başladığını, 3 cm açıklığın olduğu, bebeğin dış dünya ile temasının başladığı ve hemen yatış yapmam gerektiğini söyledi. Ve ekledi "Nursel yarın sen anne olacaksın, Aytaç da baba" :) ve o efsane gerçek oldu, daha doğum çantamız bile hazır değildi ve ben hastane içinde "bedenim hazır ama ruhum değiiiiiil" diye bağıra bağıra geziniyordum. O anda gerçekten sanki anne olmaya hazır olmayışım suratıma tokat gibi çarpmıştı. Halbuki her gün aynanın karsısında ..    DEVAMI

  _Nursel
   
 • Hamilelik testinin pozitif çıkması ile başlar doğum hikayesi… Güzel, zorlu ve heyecanlı bir yolculuk başlamıştır artık. Ben ilk test sonucunu gördüğümde, heyecandan ellerim titremiş mutluluktan uçacak gibi olmuştum. Tabii bu mutlulukların başlangıcıydı daha... Kalp atışlarını duyduğumda gözyaşlarını tutamamıştım. Düşünsenize, artık vücudumda kendi kalbim haricinde bir kalp daha atıyordu. İlk sözüm, kalbimizin beraber atmasını sağlayan Yaradana şükürler olsun oldu. Mükemmel bir tecrübeydi hamile olmak. Benim üçüncü çocuğumdu Lina, ama yine de farklıydı. Sanki daha önce bu tecrübeyi hiç yaşamamıştım. Hep aklımdan bu çocuğu da  normal doğurabilecek miyim, bir aksilik olursa ne kadar üzüleceğim diye düşünüyordum. Bir aksilik olmaması için her gün dua ettim. Tabii bu dönemde sevgili doulam Tülin’in yardımlarını hiç unutamam. Her zaman yanımdaydı ve ...    DEVAMI

  _Gülçin
   

EĞİTİMLER

 • 10/11 Mart 2018
  Doğuma ve Loğusalığa Hazırlık Eğitimi

  İçsel doğumun benzersiz yaklaşımıyla doğuma ve loğusalığa hazırlık eğitimi
  Saat: 10:00 - 13:00
  Yer: Beylikdüzü / İstanbul
  İçsel Doğum Doulaları: Tülin Kumbasar
  Kayıt ve bilgi için: info@dogumsal.com

İçsel Doğum Doula Eğitimi ve Doğuma Hazırlık Rehberliği Eğitimi– Julia Steils Paçacıoğlu – Mart 2016 - Ocak 2017  /  Homeopati’ye Giriş ve Acil Remediler Kullanım Semineri   Homeopati Derneği – Ocak 2016   /   İstanbul Tıp Fakültesi İlkyardım Eğitim Merkezi İlkyardımcı Eğitimi – Uzm. Hem. Hanife Demir – Şubat 2016   /   Homeopatik İlkyardım Semineri – Defne Duygu – Ağustos 2016   /   Hamilelikte ve Doğumda Aromaterapi  – Jo Harris – Ağustos 2016